چرا ثبت شرکت در ترکیه؟

ترکیه کشوری اروپایی , آسیایی است که بخش بزرگ این کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در شمال غرب آسیا و خاورمیانه قرار دارد.ترکیه با جذب بیش از ۳۰ میلیون گردشگر در سال ششمین مقصد توریستی گردشگران در سطح جهان است. آب و هوای متنوع و برنامه ریزی گسترده و امکانات متنوع توریست ی دراین کشور به محبوبیت گردشگری آن افزوده است . مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت ترکیه به روش های گوناگونی ممکن است و به دو صورت اقامت کوتاه مدت و بلند مدت میباشد که این روش ها از نظر هزینه، مدت زمان و سرعت اخذ اقامت با هم تفاوت دارند.

پاسپورت ترکیه رتبه 49 را در بین رتبه بندی جهانی به خود اختصاص داده است و با این پاسپورت می توان بدون ویزا به 107 کشور جهان سفر کرد.

  • برخورداری از اقتصاد موفق و روبه رشد و بازار داخلی بزرگ
  • با توجه به اینکه بیش از بیست میلیون نفر از جمعیت این کشور را نیروی جوان، فعال و تحصیل کرده تشکیل می دهند این امر برای کارآفرینی و به کار گیری در بیزنس های مختلف بسیار کارآمد می باشد.
  • برخورداری از موقعیت مناسب کشور ترکیه بعنوان یک پل طبیعی یا در واقع یک دروازه بین آسیا و اروپا بمنزله یک خروجی موثر برای دسترسی به بازارهای اصلی
  • کسانیکه تصمیم به ثبت شرکت در ترکیه دارند حتی بدون نیاز به شراکت و بکارگیری یک شهروند ترک نیز می توانند به تنهایی و برای خود اقدام به ثبت شرکت نمایند.
  • کسانیکه تصمیم به ثبت شرکت در ترکیه دارند حتی بدون نیاز به شراکت با شهروند ترک نیز می توانند به تنهایی و برای خود اقدام به ثبت شرکت نمایند.
  • قبل از شروع به فعالیت در ترکیه , از همان ابتدا اجازه اقامت یکساله را دریافت می نمایید که در صورت راه اندازی کسب و کار و ادامه فعالیت در ترکیه این اقامت هرساله تمدید می شود تا بعد از پنج سال که شرکت را فعال نگه داشتید منجر به اقامت دائم شود.

دورنمایی برای ثبت شرکت در ترکیه

از انجا که اخیرا تعداد فزاینده ای از مردم از نقاط مختلف جهان به دلایل مختلف از جمله شروع یک زندگی جدید، کار و یا حتی برای پیدا کردن آرامش خاطر در دوران بازنشستگی خود تصمیم به مهاجرت به ترکیه می گیرند و از انجا که در چهارده سال اخیر این کشور به سرعت روند پیشرفت را بخصوص در زمینه اقتصادی و جذب سرمایه گذار خارجی طی کرده بنابراین می تواند گزینه مناسبی برای زندگی و کار و ازجمله ثبت شرکت در ترکیه باشد. خارجیانی که مایل به راه انداختن کسب و کار در ترکیه و یا اقامت در این کشور می باشند باید با جمع آوری مدارک مورد نیاز و بهره گیری از مشاوره حقوقی در این خصوص و گرفتن اطلاعات و راهنمایی های مورد نیاز اقدام به این امر نمایند. کسانی که تصمیم به ثبت شرکت در ترکیه دارند می توانند برای کسب و کارشان از نیروهای محلی نیز کمک بگیرند، در ترکیه بیش از ۲۷ میلیون فرد تحصیل کرده و جوان و علاقمند به کار با شرکت های خارجی وجود دارد و ضمن اینکه در سال های اخیر دولت ترکیه سعی بر آن داشته که محدودیت ها را در مورد توسعه سرمایه گذاری های خارجی برداشته و فراهم نمودن شرایط برای جذب سرمایه گذاری خارجی را داشته، از این رو کشور ترکیه تبدیل به مرکزی برای سی و سه هزار شرکت که توسط اشخاص خارجی برپا شده مبدل شده است. کسانی که تصمیم به ثبت شرکت در ترکیه دارند از انگیزه هایی چون مالیات بر درآمد پایین (اخیرا بیست درصد به جای سی وسه درصد) می توانند بهره بگیرند.

روند ثبت شرکت در ترکیه و انواع آن

در ابتدا نیاز به تدوین و ارایه یک برنامه کاری یا بیزنس پلن به کنسولگری ترکیه در کشوری که شهروند آن کشور محسوب می شوید یا در آن کشور اقامت داریم دارید ارایه دهید و پس از گرفتن تاییدیه باید برای گرفتن مجوز برای شروع به فعالیت در ترکیه به تایید وزارت کار ترکیه نیز برسد. از آنجا که در ترکیه قانون سرمایه گذاری خارجی بر مبنای شرایط برابری است اجازه می دهد که سرمایه گذاران بین المللی از همان حقوق و تعهداتی که سرمایه گذاران داخلی دارا می باشند برخوردار باشند تا با شرایط یکسان و اطمینان خاطر شروع به راه اندازی کسب و کار خود همانند سرمایه گذاران محلی در ترکیه نمایند. در ترکیه امکان هر نوع ثبت شرکتی را خواهید داشت که در زیر به چند نوع از محبوب ترین این شرکت ها اشاره می کنیم:

1) شرکت سهامی، حداقل تعداد شرکا و سهامداران پنج شخص حقیقی یا حقوقی می باشد و معمولا محدودیتی برای تعداد شرکا وجود ندارد.

(joint stock company (jsc

2) شرکت با مسولیت محدود، حداقل دو شریک و حداکثر پنجاه شریک، که بر مبنای قانون جدید ثبت شرکت در ترکیه با یک سهامدار نیز قابل تشکیل می باشد و حداقل سرمایه برای تشکیل این شرکت پنج هزار لیره ترکیه است

(Limited Liability Company (LLC

3) شرکت تعاونی

Cooperative Company

4) شرکت های جمعی

Collective company

 

ارایه فرم اساسنامه شرکت وانتخاب نام تجاری برای شرکت که باید از طریق سیستم مرسیس (سیستم ضبط رجیستری مرکزی) انجام شود. مرسیس یک سیستم اطلاعات مرکزی برای انجام فرایندهای رجیستری تجاری و ذخیره سازی و ثبت داده ها و اطلاعات در رجیستری اداری الکترونیکی دولت ترکیه می باشد و بر این اساس به کسانی که برای راه اندازی یک کسب و کار اقدام می کنند یک شماره فایل مختص به آن فرد تعلق می گیرد تا بعد از آن به پروسه تکمیل مدارک و ثبت شرکت بیانجامد. در زیر به ذکر مدارک مورد نیاز و مراحل ثبت شرکت در ترکیه می پردازیم.

مراحل ثبت شرکت در ترکیه

ارایه چهار نسخه کپی از گواهی محضری و رسمی از سردفتر اسناد رسمی بهمراه نسخه اصلی آن و برای شخص اصلی و هر سهامدار واقعی شرکت ارایه اصل پاسپورت و دو نسخه کپی پاسپورت، در صورتیکه شریک شما یک نهاد قانونی باشد ارایه گواهی فعالیت نهاد قانونی بعنوان سهامدار که توسط مقامات مربوطه در کشور ترکیه صادر شده که باید حاکی از اطلاعات مربوط به وضعیت فعلی آنها باشد.

ارایه کارت هویت مدیران شرکت که در سردفتری به تایید رسیده.

داشتن تمکن مالی مناسب با زمینه فعالیت شرکت و پرینت حساب مبنی بر تامین هزینه ی زندگی و مخارج شخص اصلی و همراهان او درکشور ترکیه.

تعیین زمینه فعالیت شرکت یا همان تدوین اساسنامه شرکت.

مراجعه به اداره دارایی و اخذ شماره شناسایی مالیات بالقوه (شماره مالیاتی).

تعیین مدیر شرکت و تعیین و ثبت آدرس شرکت که توسط بازرسان اداره دارایی بازدید و به تایید می رسد.

مراجعه به اتاق بازرگانی برای ثبت شرکت و بعد دادن آگهی و چاپ در روزنامه رسمی.

دریافت کارت بازرگانی.

افتتاح یک حساب بانکی بنه ام شرکت.

معرفی یک فرد بعنوان حسابدار یا مشاور مالی شرکت که حقوق این شخص با توجه به حجم فعالیت های تجاری در شرکت ماهیانه از دویست دلار به بالا می باشد.

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

 

 

·    

با ثبت شرکت در ترکیه به افراد سهامگذار اقامت کاری داده می شود.

همچنین در باب اخذ شهروندی ترکیه شفافیت کسب و کار برای دولت ترکیه بسیار مهم می باشد و ثبت شرکت در ترکیه و اخذ اقامت کاری ترکیه از طریق ثبت شرکت در ترکیه میتواند این شرط رابرای دولت ترکیه براورده سازد.

·     

با ثبت شرکت در ترکیه فرد شخصیت حقوقی پیدا میکند که از نگاه دولت، اصناف و شرکت ها وحتی مردم عادی شما را به عنوان سرمایه گذار خارجی
و بسیار موجه تر در قیاس با خریدار ملک یا هرنوع خارجی مقیم ترکیه نگاه خواهند کرد.

·     

با ثبت شرکت در ترکیه و پس از فعالیت اقتصادی و نشان دادن سود مناسب و مفید بودن این تجارت پس از گذشت یکسال فرد میتواند از بانک کردیت کارت دریافت کند .

·     

ثبت شرکت در ترکیه حتی بدون اقامت نیز ممکن است و الزامی برای اخذ اقامت ترکیه قبل از ثبت شرکت در ترکیه نمیباشد.

هزینه های رایج ثبت شرکت در ترکیه

·                 یک حسابدار رسمی ماهانه ۱۲۰ دلار به بالا میباشد)

·                

·                

·                

·                 درصدمالیات بر اجاره محل کار

·                 ۴۰۰ دلار

·                 ۱۸ % از سود خالص شرکت )